رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد: 
تامین هفت هزار نیروى مورد نیاز سازمان محیط زیست در آینده نزدیک 


 بزرگنمایی

سبزپرس – گروه قوای سه‌گانه: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال توافق نهایی هستیم تا مجوز استخدام هفت هزار نیرو را دریافت کنیم و منتظر ابلاغ آن از معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهور هستیم.

به گزارش سبزپرس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «محمد جواد محمدی زاده» درباره تامین نیروی انسانی مورد نیاز برای بخشهای مختلف سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بر اساس توافقی که با معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام دادیم در مجموع 11 هزار نیرو برای انجام ماموریتها نیاز داریم زیرا شهرستانهای جدیدی ایجاد شده است که باید اداره محیط زیست در آنها ایجاد شود و استانها نیز مقداری کارشان متنوع شده و فعالیتهای ما نیز گسترده شده است.وی افزود: در حال توافق نهایی هستیم تا مجوز استخدام هفت هزار نیرو را دریافت کنیم که در حال قطعی کردن این موضوع هستیم تا ابلاغ آن را از معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهور دریافت کنیم.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: علاوه بر آن مجوز جدیدی هم داده خواهد که بتوانیم کسری نیروی خود را تامین کنیم که در صورت دریافت این مجوز هم در بخش محیط بانی و هم در سطوح کارشناسی و فعالیتهای اداری اقدام به استخدام نیرو خواهیم کرد.

محمدی زاده یادآورشد: از این تعداد نیرو تنها 700 نفر در تهران خواهد بود و مابقی به سایر استانها اختصاص دارد.تاريخ : یکشنبه 1391/07/30 | 10:28 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

مشاهده دو قلاده پلنگ ایرانی در تنگ باهوش و شاهزاده ابراهیم

برای اولین بار در منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم و تنگ باهوش دوقلاده پلنگ توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست دشتستان در حین گشت و کنترل منطقه فوق، مشاهده گردید.

رئیس محیط زیست شهرستان دشتستان به "دیار مهر" گفت :پلنگ ایرانی پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران بزرگترین گربه سان ایران است و امروزه جمعیت این گونه در جهان کاهش یافته و طبق آمار سازمان جهانی حفاظت از طبیعت پلنگ ایرانی در ردیف گونه های در خطر انقراض قرار گرفته است. بدین سبب کارشناسان محیط زیست شناسایی بیشتر پلنگ ایرانی را مورد توجه قرار داده اند و در مناطقی از ایران که زیستگاه این گونه حیوانات است به مطالعه و حفاظت از آن پرداخته اند.

آقای جوکار افزود :پلنگ ایرانی بزرگترین گربه سان ایران و سنگین ترین پلنگ دنیا، وزنی بین 35 تا 90 کیلوگرم دارد، طول بدنش تا 160 سانیمتر می رسد. منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم و تنگ باهوش با مساحت حدود45315 هکتار در حوزه استحفاظی دشتستان و تنگستان واقع گردیده که در این منطقه گونه های جانوری، کل و بز، قوچ و میش، تشی، خوک وحشی و خرگوش یافت می شود.تاريخ : شنبه 1391/07/01 | 11:42 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

دیده بان حقوق حیوانات: صبح امروز مثل همه روزها از پاسگاه محیط بانی خودش خارج می‌شود، پاهایش را بر روی برگ‌های نم زده منطقه حفاظت شده ای می‌گذارد که قانون وی را موظف به حفاظت از آن کرده. پایش را روی سنگ‌ها و شکسته‌های قامت درختان سفت می‌کند.

اسمش محیط بان است.  اسلحه‌ای دارد که نبود قانون هر از چند گاهی پشتش را به زمین می‌زند.

چند کیلومتری که پیاده روی می کند ناگاه صدایی به گوشش می رسد، تا به پشت سرش نگاه می‌کند، لوله تفنگ شکاری چند شکارچی غیر مجاز که وارد منطقه شکار ممنوع شده اند را روی شقیقه اش می بیند، حالا کم کم فشار لوله تفنگ را روی پوست سرش بیشتر حس می کند. معلوم نیست قربانی قبل از او چه کس یا چه چیزی بوده است. به‌خاطر می‌آورد که چندین همکار او که از سلاح های خود استفاده کرده‏ و با شکارچیان درگیر شده‌اند و در حال حاضر به علت تیراندازی و درگیری با شکارچیان غیر مجاز در زندان به سر می‌برند.

لحظه ای تردید تمام وجودش را از آن خود می‌کند، تردید اینکه جان خودش مهم‌تر است یا جان آن خرسی که شکارچیان به دنبالش در این منطقه آمده اند. دوباره به سلاحی نگاه می کند که در دستانش جا خوش کرده است اما به یاد می‌آورد که نقص قانون وجود دارد.

این محیط بان می‌داند اگر در درگیری با شکارچیانی که قصد آسیب رساندن به محیط زیست و شکار غیر مجاز را دارند کشته شود شهید محسوب نمی‌شود اما اگر یکی از آن شکارچیان را بکشد باید قصاص شود. مانند همکارش که در درگیری با شکارچیان غیر مجاز یکی از آنها را کشت و همچنان در گوشه زندان از یک سو منتظر اجرای حکم و از سوی دیگر منتظر کاری از طرف مسئولان برای نجاتش است.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محیط بانان در زمان استخدام کارمند دولت به حساب می آیند ولی به دلیل نوع کارشان وضعیتی مانند ماموران نیروی انتظامی و یا کارکنان نظامی دارند، اما هنگام درگیری های مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز قوانین کارمندی در مورد آنها اعمال می شود.

قانون شفافی در حوزه محیط بانی وجود ندارد
ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 1391/05/04 | 11:9 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
دستگیری متخلفین

مامورین پاسگاه تابعه اداره  حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان در منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم - تنگ باهوش موفق به دستگیری تعدا سه نفر متخلف به همراه یک قبضه سلاح جوازی و تعداد  ۴ قطعه تیهو گردیدند.تاريخ : سه شنبه 1391/04/20 | 11:15 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

به گزارش خبرنگار مهر، ابولافضل جلالی راد محیط بان وظیفه شناس پارک ملی گلستان در شب پنجم عید در حین انجام وظیفه از سوی شش شکارچی غیرمجاز مورد اصابت گلوله ساچمه زنی قرار گرفت.

مسئول روابط عمومی محیط زیست گلستان گفت: در یک ماموریت نامحسوس توسط پرسنل یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان ششمین ضارب تیراندازی به محیط بان وظیفه شناس پارک ملی گلستان دستگیر شد.

احمد دباغیان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این شکارچی متخلف در مخفیگاه خود در شهر آشخانه استان خراسان شمالی دستگیر و تحویل مقامات قضایی شد.

وی عنوان کرد: ماموارن یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان با پی بردن به محل مخفیگاه این شکارچی توانستند وی را دستگیر کنند.( ماشااللله به غیرتشان قابل توجه بعضی از همکاران ..............................)

وی نورمحمد – ق، ایوب – خ، جوادجواد – ج، شهاب الدین – م، رضا – ت، و صمد – ت را شکارچیان متخلف و ضارب محیط بان وظیفه شناس گلستان عنوان کرد.

به گفته دباغیان، ظاهرا شکارچیان متخلف با قید وثیه آزاد شده اند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1391/04/18 | 7:28 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

دیده بان حقوق حیوانات: بیش از یکصد متخلف شکارچی توسط ماموران اجرایی یگان محیط زیست استان فارس در خردادماه دستگیر شدند
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس،‌در خرداد ماه  سال جاری ماموران یگان اجرایی حفاظت محیط زیست  فارس   یکصد و یک  نفرمتخلف و متجاوزبه انفال و منابع ملی را دستگیر و تحویل مقامات قضایی دادند. در همین راستا مامورین گشت اجرایی محیط زیست در حوزه شهرستان های  شیراز،خنج،فسا،لامرد،لار،کازرون،داراب،ارژن،فراشبند،بمو،قیر،جهرم،استهبان،اقلید،بوانات  ومله گاله   موفق به دستگیری یکصد و یک متخلف شکارچی گردیدندکه با ۵۵بضه اسلحه ساچمه زنی  مبادرت به شکار     تعداد یکصد و ۱۵ قطعه پرنده شکار شده   ,۸۰ قطعه پرنده وحشی زنده گیری شده ,لاشه یک راس آهو، لاشه۳ راس بز وحشی و یک عدد آهوی زنده گیری شده ، لاشه یک قلاده پلنگ ،لاشه ۶ قلاده تشی ،لاشه ۱۰سر خرگوش و چندین مورد قطع درخت و زغال گیری    نموده بودند اما با هوشیاری کامل ماموران اجرایی محیط زیست  دستگیر شدند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر  کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:محیطبانان  با هوشیاری کامل تمامی مناطق تحت حفاظت و عرصه های محیط زیست مورد نظر جدی و آگاهانه قرار داده و بشدت با متخلفان و شکارچیان برخورد می شود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:بدون شک محیطبانان پرتلاش استان و ماموران اجرایی گارد حفاظت محیط زیست  همواره بیدار بوده و در سنگر محیط زیست مشغول صیانت از انفال الهی هستند   لذا با هوشیاری کامل تمامی مناطق تحت حفاظت و عرصه های محیط زیست را تحت نظر جدی و آگاهانه داشته و بشدت با متخلفان و شکارچیان برخورد می نمایند.

وی از مردم متدین و با فرهنگ استان درخواست نمودند تا در صورت مشاهده تخلفات شکار و صید مراتب را به واحدهای محیط زیست در شهرستانهای استان و یا با شماره تلفن ۹۰- ۲۳۱۷۷۸۹  تماس بگیرندتاريخ : دوشنبه 1391/02/04 | 9:42 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

نگاهی به آلودگیهای زیست محیطی کارخانه های سیمان

آنچه در ادامه مي خوانيد برگرفته از مجموعه مقالات همايش دانشجويي مهندسي معدن است كه چندي پيش در دانشگاه صنعتي اصفهان برگزار شد.چكيده

از آنجا كه امروزه در كشور ما تاسيس كارخانه‌هاي سيمان كه با بهره‌گيري از سرمايه‌گذاري‌هاي كلان انجام مي‌گيرد معمولا با اشتغالزايي و جوانب اقتصادي ديگر همراه است، توسعه صنعت سيمان روندي رو به‌رشد را طي مي‌كند. اما در راستاي اين منافع اقتصادي آسيب‌هاي زيست‌محيطي ناشي از كارخانه‌هاي سيمان اجتناب‌ناپذير است. اين آسيب‌ها شامل آلودگي هوا، آلودگي آب‌هاي زيرزميني منطقه، از بين رفتن پوشش گياهي و... است.

برخي از عواملي كه سبب ايجاد آلودگي مي‌گردند، عبارتند از:

1. گردوغبار ناشي از فرآيند آسيا كردن مواد اوليه

ذرات ريزتر از 10 ميكرون به‌طور مشخص با آسيب‌هاي بهداشتي رابطه نزديكي دارند.

2. گازهاي متصاعد شده نظير NOx و Sox كه از احتراق سوخت‌هاي موردنياز نظير نفت و زغال‌سنگ براي مشعل كوره حاصل مي‌شوند.

3. عناصر سنگين موجود در مواد آهكي، رسي و همچنين سوخت‌هاي كوره كه در گازهاي كوره آزاد مي‌شوند.

4. آزاد شدن يك سري مواد آلي و فلزات سمي از سوختن باطله‌هاي نفتي و ارگانيكي موجود در مواد اوليه.

براي جلوگيري از آلودگي‌هاي نامبرده راهكارهايي را مي‌توان در نظر گرفت تا اين اثرات به حداقل خود برسد. از جمله اقداماتي كه مي‌توان انجام داد، عبارتند از:

1. جمع‌آوري و بازيابي گرد و غبار ناشي از آسيا كردن مواد اوليه.

2. ايجاد سيستم‌هاي تخليه مناسب به همراه HOOD.

3. جريان هيدروليكي مناسب و سيستم‌هاي كنترل‌كننده بيرون راننده براي كم كردن مقدار مواد معلقي كه به بيرون حمل مي‌شود.

4. استفاده از سوخت‌هايي كه شامل حداقل NOx و Sox باشد.

5. استفاده حتي‌الامكان از پروسه خشك به جاي تر.

6. استفاده از شعله احيايي براي كاهش مقدار NOx و ساير تركيبات سمي.

براي فراهم آوردن توجيهات اقتصادي و زيست‌محيطي توام در صنعت سيمان نياز به يك تركيب قوي از راهكارهاي مناسب پيشگيري‌كننده از آلودگي‌هاي محيط‌زيست و فعاليت‌هايي كه از نظر اقتصادي نيز توجيه‌پذير باشد، مورد نياز است.مقدمه

يكي از نگراني‌هايي كه در مورد پيشرفت روزافزون صنايع و كارخانه‌ها در جوامع امروزي مطرح است، بحث آلودگي‌هاي زيست‌محيطي است. آلودگي‌ها به دست خود انسان به‌وجود مي‌آيند و خود او را نيز مورد آسيب قرار مي‌دهند. در كشورهاي توسعه يافته غربي تلاش و سعي جدي در جهت ايجاد تكنولوژي براي كاهش عوامل آلوده‌كننده به‌وجود آمده از فرآيندهاي صنعتي انجام گرفته است. حال آنكه در كشورهاي در حال توسعه، تلاش و كوشش در راستاي پيشرفت هر چه سريع‌تر در زمينه صنايع و تكنولوژي‌هاي مدرن، توجه آنان را از پرداختن به مسائل زيست‌محيطي بازداشته است. يكي از عوامل مهم ايجادكننده آلودگي‌ها، فرآيند توليد سيمان در كارخانه‌ها است. طبق آمارهاي به‌دست آمده، در كشور ما نيز متاسفانه اثرات زيست‌محيطي ناشي از كارخانه‌هاي سيمان، به موضوعي بحث‌برانگيز و جدي تبديل شده است. هر چند سازمان محيط‌زيست كشور، ميزان مجازي را براي مواد آلوده‌كننده متصاعد شده در نظر گرفته است كه در بيشتر مناطق صنعتي دنيا به‌عنوان يكي از صنايع مهم و ضروري به‌شمار مي‌رود، ولي در هر حال با ايجاد راهكارهايي مناسب در صنعت سيمان، مي‌توان مقدار اين مواد را تا حد امكان كاهش داد و در 9 نتيجه از عواقب وخيم انساني و نباتي آن پيشگيري به عمل آورد.

در متني كه پيش رويتان است، ابتدا اشاره‌اي بر عوامل ايجادكننده آلودگي و اثرات مخرب زيست‌محيطي آنان خواهد شد و سپس راه‌حل‌هايي در جهت كنترل عوامل آلودگي آورده خواهد شد.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 1391/01/29 | 9:48 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

 بزرگنمایی

اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر طی بیانیه ای، دهمین سالگرد شهادت دو تن از محیطبانان شهید خود به نام های «کشاورز» و «بیرامی» را گرامی داشت.بزرگ مرداني كه زمين را به آسمان بردند
... و امروز بار ديگر به بيست و هفتمين روز از آغاز بهار رسيديم. درست 10 سال قبل در چنين روزي به نوعي سخت ترين رخداد اين اداره كل واقع شد.
دومحيط بان خدوم و سختكوش "منطقه حفاظت شده مُند" در چنين روزي در راستاي انجام وظايف قانوني خود و برخورد با متخلفين و سوداگرانِ حيات وحش از خانه بيرون آمدند ، ليكن دست تقدير ديگر هيچگاه آنها را به آغوش گرم خانواده برنگرداند.
امروز بر تارك محيط زيست اين استان نشان شجاعت و دليرمردي شهيدان كشاورز و بيرامي حك شده است . كساني كه با خون خود بر عزت و شرف محيط بانان اين استان مهر تأييد زدند. براستي كه هنوز بر خاكهاي تفتيده اين منطقه خاطره گامهاي راسخ اين مردان تداعي مي شود و صداي شيون كودكاني كه در پاسداشت وحراست از حيات وحش و محيط زيست يتيم شدند ، در گوش مردمان اين ديار طنين انداز است و البته يك سؤال تا ابد بي جواب كه براستي «به كدامين گناه كشته شدند؟؟»
... و اينك مائيم و 10 سال خاطره جدانشدني از ياراني كه ميراث بزرگ عمل به وظيفه و صيانت از هدف بزرگ خود را براي ما بجا گذاشتند. خداوند را شاكريم كه در نگهداشت و حراست از محيط زيست منطقه حفاظت شده مند در حد توان كوشيده ايم و از خداوند بزرگ مي خواهيم به بركت خون اين عزيزان گلگون كفن، همچنان در حفاظت اززيستگاهها و حيات وحش استان، ثابت قدم باشيم.
ذكر صلوات و فاتحه اي مي فرستيم بر اين بزرگان و آرزوي سلامتي و نيكبختي را براي بازماندگان ايشان مسئلت داريم.
يادشان گرامي و راهشان پر رهرو باد.تاريخ : یکشنبه 1390/12/21 | 8:27 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

پیام سید محمد خاتمی به مراسم جایزه

 بزرگنمایی

 «دکتر تقی ابتکار»؛از بین رفتن منابع طبیعی انسان را در موقعیتی خطیر قرار داده است

سبزپرس- گروه تشکل ها و رسانه: روز چهارشنبه 17 اسفند ماه طی مراسمی از سوی مرکز صلح و محیط زیست، برگزار شد. در این مراسم پیام سید محمد خاتمی قرائت شد.

به گزارش سبزپرس، در مراسم هفتمین دوره جایزه دکتر تقی ابتکار که روز چهارشنبه 17 افند ماه برگزار شد، پیام رییس جمهوری پیشین ایران، سید محمد خاتمی خوانده شد.

خاتمی در نامه خود آورده بود که: «اصطلاح «زیست بوم» و «محیط زیست» در روزگار ما جایگاه ویژه ای یافته است؛ هم به لحاظ توجه بشر به زندگی خود و ارزش یافتن آن و هم به لحاظ تهدیدهایی که مختص زمان ما است.»

او گرسنگی، بیماری، جنگ، تبعیض و محرومیت بخش عظیم جامعه بشری را دلهره های انسان امروز دانسته و گفته بود: «بخشی از آن ناشی از جهل بشر است - که در طول تاریخ از دامنه آن کاسته شده و طبعا دست کم برای عده ای آفت هایی ناشی از آن نیز کمتر شده است - و بخش دیگر برآمده از ستم حاکم بر جوامع بشری بوده است و انسان در طول تاریخ با آن ستم، ستیز داشته است و علیرغم ناکامی های فراوان، دست از تلاش برای رسیدن به آزادی و عدالت برای همه برنداشته است.»ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1390/12/14 | 7:47 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

هدیه مرگبار مجلس به حیات وحش!

مهلت سه‎ماهه دارندگان سلاحهای شکاری برای دریافت مجوز سلاح شکاری درحالی امروز به اتمام می‌رسد که کارشناسان محیط زیست معتقدند این اقدام زمینه‌ساز شکار بی رویه و نابودی همین اندک باقی‌مانده از گونه‌های درخطر انقراض است.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 1390/11/26 | 9:27 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
باتوجه به فعالیتهای درخشان این چند روز واین شرافت مردانگی وغیرتمان در خصوص حفظ حیات وحش وپایبندی به لباس و سازمان همگی باهم؟

من یقره الفاتحه مع الصلوات

   تاريخ : دوشنبه 1390/11/17 | 10:5 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۹۰

دیده بان حقوق حیوانات: فردی که ظاهرا از محیط بانان جنوبی این مرز و بوک است، در تماسی با دکتر کهرم خواسته ای را مطرح می کند که خبر از رخدادی ناگوار در جنوب ایران دارد. گزارش ایرن از این تماس چنین است:

صدایش می لرزید از خشم و یا بغض کردن نمی دانم. وقتی تلفنم زنگ زد نگاهی به شماره روی موبایل انداختم، آنرا نشناختم واز تهران هم نبود.

لهجه جنوبی پر از غم او مرا تکان داد. نام مرا برد و تاکید کرد که خودم هستم. گفت شما را به خدا آقا، صدای شما بلندتر از ما است بگویید که ما چه می کشیم. فهمیدم که نمی خواست خودش را معرفی کند. از اینگونه تلفن ها که از همه جای ایران دریافت می کنیم، زیاد است. اغلب گزارش از تخریب ها، شکارهای بی رویه، برداشت از جنگل و یا تصاحب زمین، و خلاصه تخریب و نابودی محیط زیست است و شاکی ها اغلب در سازمان محیط زیست فعال هستند و از مشاهده تخریب، کارد بر استخوانشان رسیده واز بنده می خواهند که صدای (ناشناس) آنها را منعکس کنیم.

این یکی با صدای غمباری گفت آقا ما پسر عموی خودمان را برای شکار یک کبک می گیریم، می بندیم و جریمه می کنیم و آنوقت عرب ها می آیند از قطر به نام سرمایه گذاری ۱۲چرخ ویلچری با خود آورده اند. بچه های با غیرت که مثل جانشان از هوبره محافظت می کنند تحمل نمی آورند. اینها تحت عنوان سرمایه گذاری از قطر آمده اند برای شکار هوبره با پرندگان شکاری تعلیم دیده. عجیب است که این پرندگان شکاری نیز که به آنها چرخ یا بالابان می گوییم و یا بحری (سریع ترین موجود روی زمین با سرعت حدود ۲۴۰ [؟] کیلومتر در ساعت در حال شیرجه روی بال های نیمه بسته) در ایران، بطور غیر قانونی به اسارت در می آیند. به کشورهای جنوبی خلیج فارس قاچاق می شوند، تعداد زیادی در راه از بین می روند و آنها که که به سلامت به مقصد می رسند یک دوره زجر و شکنجه را در اطاق تاریک و یا دوختن پلک چشم ها، پشت سر می گذارند تا باز هم آنها که قصر در می روند روی ساعد یک شیخ بنشینند و به فرمان او به دنبال یک هوبره به هوا برخیزد. علاقه شیوخ به این بچه بازی مانند علاقه یک کودک است به عروسک کوکی. آنها برای این تفریح خود میلیونها دلار هزینه می کنند. چند سال پیش که آنها برای شکار هویزه به ایران آمدند، چندین دستگاه ماشین راهور را به ایران هدیه دادند! سازمان حفاظت محیط زیست تعدادی از آنها را برداشت و بقیه را به دولت تحویل داد. آنچه این نوع شکاررا برای حضرات لذت بخش می کند آنست که هوبره که تحت تعقیب بال بان و بحری قرار گرفته، فضله چسبناک خود را به صورت گلوله ای به سوی بحری پرتاب می کند. این بمب چنان چسبناک است که پر و بال بحری را بهم می پیچد و پرنده از اوج آسمان به زیر سقوط می کند. مقداری از تفریح حضرات مربوط به زمانی است که صاحب این پرنده شکاری باید فضله را از پر وبال پرنده خود بزداید و مورد خنده و استهزاء رقبا قرار می گیرد. اگر بحری موفق شود و بر پشت هوبره در حال پرواز فرود آید هم موجب شادی صاحب خود می شود. همین! جالب آنست که هوبره پرنده حمایت شده در ایران است و اگر یک هموطن ما آن را شکار کند باید به دادگاه برود و جریمه شود! یادش بخیر چند سال پیش همکاران پاکستانی ما در لاهور به ما گفتند: ما به ایران افتخار می کنیم که در مقابل دام شیخ نشین، مقاومت کردند و اجازه ندادند که آنها هوبره ها را در ایران شکار کنند در در پاکستان و ترکمنستان، آنها راه خود را با بولدوزر،دلارها گشودند!

به نظر می رسد که این بولدوزر، همه جای عالم راه خود را می گشاید!

 به نقل از سایت دیده بان حقوق حیواناتتاريخ : سه شنبه 1390/10/13 | 8:41 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

برای سومین بار از پلنگ ایرانی در شهرستان دشتستان  عکس برداری شد

به استحضار می رساند در ادامه بررسی وضعیت گربه سانان خصوصا پلنگ درمناطق کوهستانی شهرستان دشتستان که از سال 87 شروع و تا کنون ادامه داشته در آذر ماه 90 در منطقه تنگ رود بخش بوشکان برای سومین بار از یک قلاده پلنگ توسط دوربین های تله ای عکس برداری گردید . منطقه مذکور از تنوع گیاهی و جانوری مناسبی برخوردار است و می توان آن را یکی از زیستگاه های خوب پلنگ در شهرستان دشتستان نام برد . ضمنا در تاریخ 90/10/01 یک گربه وحشی از گونه های دیگر گربه سانان در دشتهای روستای بوشکان که به دست افراد محلی شکار شده بود توسط مأمورین محیط زیست دشتستان کشف و با همکاری دامپزشکی اقدامات لازم درمانی برای نجات گربه وحشی انجام ولی متأسفانه به علت جراحات وارده تلف گردید . لذا با توجه به اهمیت حیات وحش به خصوص گربه سانان که نسل آنها در حال انقراض بوده نیاز به توجه بیشتر آحاد مردم به حفاظت از حیات وحش و محیط زیست میباشد .

 

 برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نماییدادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 1390/10/05 | 8:55 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
قلبم از این تصویر به درد آمد پس هرچه می نویسم جز حجو جایز نیست....

جای تشکر از محیط زیست و حمایت  قوه قضاییه در خصوص مبارزه با جرام زیست محیطی و تخلفات شکار وصید در این تصویر به خوبی لازم می باشد............ دستتان درد نکند.................

هرکی به گل  دست بزنه شاپرکه نیشش می زنه

هرکه به شکار چی دست بزنه اقا ق.ض .... نیشش می زنه

 تاريخ : دوشنبه 1390/10/05 | 8:43 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
بدون شرح؟تاريخ : چهارشنبه 1390/09/16 | 8:55 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

بدون شرح

 

 تاريخ : چهارشنبه 1390/09/16 | 8:2 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محیط زیست استان يزد از تصوير برداري اتفاقي از پلنگ در منطقه حفاظت شده «كوه بافق» خبر داد.

 «حسن اكبري» با اعلام این خبر گفت: «اصغر خواجه»، محيط بان اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بافق در حين سرشماري حيات وحش موفق به تهيه يك تصويراستثنايي از پلنگ در منطقه حفاظت شده كوه بافق شد.
او افزود: اين تصوير در هنگام كمين يك پلنگ براي شكار كل وحشي گرفته شد.
منطقه حفاظت شده كوه بافق يكي از زيستگاه هاي مطلوب برای دو گربه سان بزرگ ايران يعني پلنگ و يوزپلنگ محسوب مي شود.
 


 ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 1390/08/10 | 13:8 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

 به گزارش ریاست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان : بحری

این اداره با همکاری نیروی انتظامی موفق به کشف وضبط یک بهله بحری  از منزل شخصی در نینیزک گردیدند که متخلف مذکور متواری می باشد. این نوع پرنده از گونهای همایت شده وکمیاب می باشد که مورد پسند قش بازان عرب بوده وهر ساله جمع کسیری از متخلفین شکار وصید به قصد به دام اندازی این پرنده اقدام  به تعبیه کوخه می نمایند.

 بحری :نوعی شاهین بزرگ و از پرندگان شکاری مقیم هر ۵ قارهٔ جهان است. سطح پشتی بحری خاکستری مایل به سربی، سطح زیرین بدنش سفید با خطوط باریک سیاه و سرش سیاه‌رنگ است. بحری با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت سریع‌ترین حیوان کره زمین است. این شاهین جثه‌ای بزرگ به اندازهٔ کلاغ دارد. طول بدنش ۳۴ تا ۵۸ سانتی‌متر و طول بال‌های باز آن ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر است. ۱۷ تا ۱۹ زیرگونه از بحری شناسایی شده‌است و اختلاف نظر زیادی بین متخصصان در مورد وضعیت شاهین (Falco pelegrinoides) وجود دارد، برخی آن را زیرگونهٔ بحری و برخی دیگر وی را یک گونهٔ مستقل می‌دانند.[۱]

جمعیت بحری‌ها در دهه‌های ۱۹۵۰، ۶۰ و ۷۰ میلادی بر اثر استفاده از ددت به‌شدت کاهش یافته و این پرنده در معرض خطر انقراض قرار گرفت. اما با توقف مصرف د.د.ت و تکثیر در اسارت، نسل این پرنده در بسیاری از مناطق احیا شد. هم‌اکنون تقریباً در تمامی شهرهای ایالات متحده حداقل یک جفت بحری حضور دارد، کشوری که جمعیت بحری آن در دههٔ ۱۹۷۰ در آستانه انقراض قرار داشت.تاريخ : شنبه 1390/08/07 | 8:42 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

۱۲ نفر متخلف در شهرستان دشتستان دستگیر شدند

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/10/Animal-Rights-Watch-ARW-2121.jpg

 به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان بوشهر،رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان با اعلام خبر فوق گفت: باتوجه به شروع فصل زنده گیری پرندگان شکاری در استان مامورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست دشتستان طی هفته گذشته در حین گشت و کنترل موفق به تخریب ۳ عدد کوخه و کشف ۱۸ رشته تور پرنده گیری ،‌۴ بهله دلیجه ، ۱۶ قطعه قمری و دستگیری یک نفر متخلف شدند.
همچنین مامورین پاسگاه محیط بانی شهید محمدی بخش بوشکان موفق به دستگیری یازده نفر متخلف که مبادرت به شکار سه سر تشی توسط سگهای شکاری (‌تازی ) نموده بودند ، و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شدند. ضمنا تمامی متهمین به قرار صادر شده  به زندان فرستاده شدهاند.تاريخ : شنبه 1390/08/07 | 8:31 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی کشور:
رشید غفاری را ما شهید اعلام کردیم/ برخی از نهادها او را شهید نمی دانند

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی کشور اعلام کرد که لقب شهید را سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به «رشید غفاری» داده است و برخی از نهادها هنوز او را به عنوان شهید به رسمیت نمی شناسند. او تاکید کرد که باید برای قاضی روشن شود که کشتن او به دلیل حفاظت از جنگل بوده یا دلایل شخصی داشته است. متهمان پرونده جنگلبان شهید «رشید غفاری» پس از گذشت 9 سال هنوز دستگیر نشده اند

تقی ایروانی فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی کشور در نشست خبری که در چهارشنبه شب با حضور مسئولان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه نخستین همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی و در شهر گرگان برگزار شده بود، درباره پرونده جنگلبان شهید «رشید غفاری» که در سال 81 و به دست افراد ناشناس به شهادت رسید، گفت: لقب شهید را ما به او اتلاق می کنیم و هنوز برخی از نهادها او را به عنوان شهید قبول ندارند.

او ادامه داد: هنوز پرونده شهید غفاری باز است و برای قاضی باید روشن شود که آیا او برای مساله حفاظت از جنگل شهید شده یا بر اثر یک مساله شخصی کشته شده است و این مسائل را قاضی بررسی می کند و تا زمانی که این مسائل روشن نشود، قاضی اطلاعات پرونده را در اختیار ما قرار نمی دهد.

 به ادامه مطلب مراجعه نماییدادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1390/06/12 | 12:27 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

140 نفر از روزنامه نگاران و خبرنگاران ایرانی در نامه ای به مسئولان کشور خواستار توجه جدی به وظایف قانونی دولت در قبال دریاچه ارومیه شدند.

در این نامه سرگشاده که خطاب به «نمایندگان مجلس شورای اسلامی»، «رئیس سازمان حفاظت محیط زیست»، «وزیر نیرو»، «وزیر جهاد کشاورزی» و همچنین استانداران سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان نوشته شده، آمده است: «بیش از نیمی از بزرگترین دریاچه داخلی ایران تبدیل به شوره زار شده و نه تنها ارکان اصلی حیات در شمال غرب ایران را با تهدید جدی روبرو کرده، بلکه اثرات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی آن آرام آرام در حال پدیدار شدن است. رسیدن نمک دریاچه به زمین های کشاورزی و تخلیه تعدادی از روستاها در منطقه اولین اثرات عینی خشک شدن این دریاچه و تالاب بین المللی است.»
در این نامه با اشاره به فاجعه خشک شدن دریاچه آرال در روسیه (شوروی سابق) آمده است: « پیش بینی ساده است، دریاچه خشک می شود، تولیدات باغی و کشاورزی شمال غرب ایران به حداقل می رسد و تنها تفاوت اینجاست که زبان مردمی که مجبور به کوچ از زمین های اجدادی خود هستند، آذری، کردی و فارسی است...»
نویسندگان نامه با بیان اینکه « بیش از سه سال از امضای برنامه جامع مدیریت تالاب ارومیه گذشته است» می نویسند: «در این مدت نه تنها سطح آب دریاچه به حدی نرسید تا دریاچه را از بحران نجات دهد، بلکه روز به روز کاهش یافت و شوره زارهای بیشتری را در حاشیه دریاچه برجای گذاشت.»
امضا کنندگان این نامه در پایان از مسئولان کشور خواسته اند تا به مسئله دریاچه ارومیه «خارج از پیچ و خم بروکراسی اداری» بپردازند و از مسئولان دستگاه های مسئول خواسته اند تا به وظایف قانونی خود در برنامه احیا و مدیریت جامع دریاچه ارومیه عمل کنند.

  به ادامه مطلب مراجعه کنیدادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1390/06/12 | 12:10 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
به نقل از خبر آنلاین دانش -طبیعت - راشل بورخس یک سالی است که از یک قطعه شیر فلج به نام آریِل مراقبت می‌کند. این قطعه شیر ۳ساله و ۱۴۰٫۶ کیلوگرمی در اثر بیماری نخاعی، توانایی حرکت دست‌وپاهایش را از دست داده است.
هزینه‌های نگهداری از این شیر افلیج که در سائوپائولوی برزیل به‌سر می‌برد از کمپین اینترنتی تامین می‌شود.تاريخ : چهارشنبه 1390/05/26 | 8:58 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
سایت خبری تابناک :در خبری تاسف بار در بخش «نگاه شما» تصویری از کشتار خرس در کجور نوشهر منتشر کرده است. ظاهرا این حرکت مربوط به روستاهای بخش کجور شهرستان نو شهر بوده است.

به ادامه مطلب مراجعه کنیدادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 1390/05/26 | 8:29 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
 
جذب توريست با شکار آهو! 
محمد محمد پور:
صدور پروانه شکار آهو طي روزهاي
  گذشته باز هم به  صدر اخبار مربوط به حيات وحش
 بازگشته است. به گزارش  خبرگزاري  محيط  زيست      
ايران،از خراسان رضوي خبرمي رسدکه محيط زيست
 قصد صدور پروانه شکار را دارد؛همين  طور  از استان 
 اصفهان که بزرگترين استان آهو خيز کشور به شمار
  مي آيد. اين در شرايطي است که طي سال هاي
گذشته نيز پروانه شکار آهو صادر شده بود.
 
 


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 1390/05/25 | 13:15 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

برجک دیدبانی  منطقه حفاظت شده حله بوشهر ومنطقه حفاظت شده هلو ه خوزستان

 

هلوه خوزستان

حله بوشهر

منبع: کارشناس محیط زیست

 تاريخ : سه شنبه 1390/05/25 | 10:31 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

شکنجه حیوانات برای پخت غذایی مخصوص+عکس

این حیوانات بخت برگشته در طول زندگی ترسناک خود مجبورند آنقدر غذای چرب بخورند تا بمیرند.به نقل از مشرق ،غذایی به نام Foie Gras به معنی جگر چرب غذای تجملی و گران قیمتی است که منشاء آن کشور فرانسه است. برای تهیه این غذا مرغابی و غازها را مجبور می کنند مقدار زیادی چربی بخورند تا بیش از اندازه چاق شده و به بیماری جگر چرب مبتلا شوند.

به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1390/05/22 | 8:32 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
سرشماری تابستانه وحوش در استان قزوین آغاز می شود

مدیر کل محیط زیست استان قزوین :از آغاز سرشماری تابستانه وحوش در مناطق رودبار الموت شرقی و غربی خبر داد و گفت: این سرشماری از تاریخ ۲۲ تیرماه آغاز خواهد شد که در این عملیات ۴۵ نفر از کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و ادرات و سرمحیط بان های تابعه مشارکت خواهند داشت.

علی آقا فرهادی هدف از این سرشماری را برآورد جمعیت، اطلاع از وضعیت زاد و ولد و مرگ و میر وحوش، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق برای بکارگیری در سیاستگذاری و مدیریت وحوش استان دانست و افزود: سرشماری از حیات وحش دو بار در سال انجام می گیرد که مرحله اول آن در اوایل تابستان و مرحله دوم در اواخر پاییز و اوایل زمستان صورت می گیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: منطقه الموت با توپوگرافی کوهستانی زیستگاه پستاندارانی چون بز وحشی، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ و گراز و پرندگانی مانند عقاب طلایی، دال ، هما، تیهو، کبک دری، کبک چیل، سارگپه و انواع چرخ ریسک ها می باشد.

گفتنی است عملیات سرشماری تابستانه وحوش در استان از منطقه الموت شرقی و غربی آغاز و به تدریج تمامی مناطق استان سرشماری خواهند شد.تاريخ : دوشنبه 1390/05/17 | 10:9 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

تیتر عصر ایران: پرنده کوچک پرطرفدار!/ گزارش شکار ، فروش و طبخ گنجشک در دزفول

!

 

به گزارش عصرایران، در منطقه دزفول به دلیل وجود باغ ها و درختان زیاد ، جمعیت گنجشک ها بیش از مناطق دیگر است و البته این پرنده کوچک ، طرفداران پروپاقرصی زیادی هم دارد. به همین دلیل ، شکار ، فراوری و فروش گنجشک افراد زیادی در این منطقه را مشغول خود کرده است.

صیادان برای شکار گنجشک ها از دام های دوره ای استفاده می کنند. بدین شکل که معمولا صیادان برای شکار گنجشک یک مکان بخصوص را به عنوان قلمرو خود تعیین می کنند و برای مدتی معین در آن مکان مشخص، دام خود را برای شکار گنجشک می گسترانند.

صیادان چند روز قبل از آماده کردن دام، در منطقه مشخصی برای گنجشک ها طعمه می گذارند و آنها را به این مکان عادت می دهند. بعد از این که تعداد گنجشک های آن منطقه زیاد شد ، اقدام به پهن کردن دام خود برای شکار گنجشک ها می کنند.

 ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 1390/05/17 | 10:1 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

کبک های صید شده به دامان طبیعت بازگشتند

http://www.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=c1ec9639-a803-4f1b-8706-1f66cfe4f7d6

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، سه قطعه کبک در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد به دامان طبیعت بازگشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: این کبک ها توسط مامورین یگان حفاظت از متخلفانی که مبادرت به زنده گیری پرندگان وحشی و فروش آنها می کردند کشف و ضبط گردید. سعید یوسف پور افزود: متخلفان مذکور پس از دستگیری، جهت طی مراحل قانونی به محاکم قضایی معرفی شدند.

یوسف پور با اشاره به قوانین فعلی در برخورد با جرایم زیست محیطی گفت: ضعف فرهنگ سازی و خلاء قانونی بر بسیاری از جنبه های حفاظت محیط زیست تاثیر سوء گذاشته است و هم اکنون به عنوان یکی از دغدغه های متولیان حفاظت و فعالان محیط زیست مطرح است.

وی در رابطه با برنامه حفاظتی استان در مناطق تحت مدیریت اظهارداشت: برخی افراد سودجو با نادیده گرفتن شرایط بحرانی خشکسالی، آسیب به حیات وحش در مناطق را چندین برابر افزایش خواهند داد و بر این اساس حفاظت محیط زیست استان در برخورد با این گونه متخلفان اشد مجازات را در محاکم قضایی پیگیری خواهد نمود.

یوسف پور با اشاره به تاثیر اقدامات فرهنگی آموزشی در راستای حفاظت محیط زیست افزود: درحال حاضر مشکل کمبود بودجه دربخش های آموزشی، اجرای فراگیر اینگونه اقدامات را محدود کرده است.

این مقام مسوول گفت: برگزاری کلاس های آموزشی برای جوامع محلی، آموزش محیط بانان و چاپ کتاب و بروشور جزو اقداماتی است که تاکنون صورت گرفته است، اما در مقوله فرهنگ سازی، همکاری های بین بخشی به خصوص توسط متولیان فرهنگی جامعه می تواند بسیار اثربخش تر باشد.تاريخ : دوشنبه 1390/05/17 | 9:58 | نویسنده : محمد پاپری زارعی

رئیس پاسگاه الموت غربی قزوین جزئیات درگیری و مجروح شدنش را شرح داد:
«کتف، انگشتان دست و یکی از پاهایم آسیب دید»

نسیم سلطان بیگی: مصطفی قندی، مسئول پاسگاه محیطبانی الموت غربی در استان قزوین در روز هشتم مرداد ماه، به دنبال گزارشی که از حضور چند شکارچی متخلف در منطقه الموت غربی در ارتفاعات "شنگلرود" دریافت کرده اند به همراه سه نفر از همکارانش در محل حاضر می شود و در اثر درگیری با این شکارچیان مجروح شده است.

او درباره این حادثه  گفت: در راه برگشت بودیم که دیدم یک دستگاه موتورسیکلت در یک جاده فرعی خاموش ایستاده، اما چراغش روشن است. به همکارم گفتم که این ها همان شکارچیانی هستند که دنبالشان بودیم. نزدیک آنها رفتیم و پرسیدیم اینجا چه کار می کنند و آنها در جواب گفتند منتظر یکی از محلی های آنجا هستند که برایشان دوغ بیاورد.
او ادامه می دهد: در نزدیکی آنها از پشت بوته ها صدایی آمد. پسر بچه 14-13 ساله ای زیر بوته ها مخفی شده بود.
قندی در حالی که برای تحویل پسر بچه به همکارش رقته بود با دو فرد مسلح روبرو می شود که از پشت صخره ای بیرون آمدند.
قندی درباره درگیری اش با آنها گفت: پسر بچه را به همکارم تحویل دادم داشتم برمی گشتم تا آن موتور سوارها را بیاورم که ناگهان از پشت صخره دونفر مسلح بیرون آمدند. یکی از آنها با قنداق تفنگش به کتفم زد. موبایلم از دستم افتاد و خاموش شد.
او ادامه داد: با آنها درگیر شدم اسلحه یکی از آنها را گرفتم و با هم به پایین پرتاب شدیم. زمانی که رسیدیم پایین باز با هم درگیر شدیم. پایین که رسیدیم کفش هایم هم از پایم در آمده بود و بسیار آسیب دیده بودم. بالاخره اسلحه اش را از او گرفتم و با پای مجروح پیش همکارم رفتم.
همکاران قندی می گویند پس از سقوط به پایین، متخلف دیگر قصد تیراندازی به قندی را داشت که تیر او به هدف نخورد.
او پس از این درگیری با حراست سازمان صحبت می کند و به بیمارستانی در قزوین منتقل شد.
او از ناحیه کتف، انگشتان دست و یکی از پاها دچار آسیب دیدگی شده است.
نقدی از شکارچیانی که با آنها درگیر شده است خبری ندارد اما خبر از شکایت علی فرهادی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین از آن شکارچیان می دهد.
پرونده قضایی این افراد اکنون در مراجع قضایی قزوین در حال بررسی است