تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۰ | 8:15 | نویسنده : محمد پاپری زارعی
 
نخستین نوزاد اوریکس های عربی (غزال عربی) که سال گذشته توسط کشور قطر به ایران اهدا شده بودند، روز سه شنبه در زیستگاه «دیمه» در رامهرمز خوزستان به دنیا آمد.

 این اوریکس ها پس از اینکه در پارک پردیسان تهران به مقامات سازمان حفاظت محیط زیست ایران تحویل شدند، به دلیل قرابت زیستگاهی به استان خوزستان منتقل شدند و در شرایط نیمه اسارت نگهداری می شدند.

تورج همتي، مدير كل حفاظت محيط زيست خوزستان درباره این اوریکس ها به خبرنگار ما گفت: در پي انتقال دو رأس غزال عربي (اوريكس) اهدايي كشور قطر به دولت جمهوري اسلامي ايران، پس از بررسي هاي اجمالي از زيستگاه هاي استان و قرابت زيستگاه «ديمه» در رامهرمز و «ميش داغ» در دشت آزادگان با زيستگاه اصلي آنها، در نهايت در سال1389 با همكاري و مساعدت معاونت محيط زيست طبيعي سازمان دو غزال عربي از طريق ترابري هوايي از پارك پرديسان تهران به استان خوزستان و سرانجام در همان روز به منطقه شكار ممنوع ديمه و در فضايي آماده سازي شده به مساحت دو هكتار رهاسازي شدند.

او افرود: پس از مراقبت هاي ويژه و اقدامات حفاظتي در روز 16 فروردين سال جاري، اولين نوزاد از اين جفت متولد شد كه هم اكنون بر اساس معاينات دامپزشكي، حال عمومي والدين و نوزاد رضايت بخش تشخيص داده شده است.

اين مقام مسئول هدف از نگهداري و تكثير اين گونه ها را «انجام مطالعات تحقيقاتي از طريق مراكز علمي، پژوهشي پيرامون وضعيت ژنتيكي و مباحث اكولوژيكي» اعلام كرد .

به گفته همتی، در منطقه شكار ممنوع ديمه رامهرمز فضايي به مساحت 100 هكتار جهت احياء آهوي ايراني ايجاد شده و در اين منطقه امكاناتي نظير ايستگاه قرنطينه، آبشخور و پاسگاه محيطباني احداث شده است. در حال حاضر 22 آهو در اين منطقه رهاسازي شده اند كه در روزهاي آغازين سال جاري نیز يك بره آهو در این زیستگاه به دنيا آمد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین گفت: غزال هاي عربي از خانواده گاوسانان بوده از گونه هاي در حال تهديد به انقراض به شمار مي روند. زيستگاه اين حيوانات كشورهاي حوزه خليج فارس همچون قطر، اردن، عربستان است. اين گیاهخواران كه در زبان عربي به نام «مها عربي» يا «غزال عربي» شناخته می شوند، به زبان رومانيایی «اوريكس» خوانده مي شوند.

اوريكس داراي مشخصاتي همچون طول 140 الي 180 سانتي متر، وزن 100 الي 120 كيلوگرم، طول شاخ 70 الي 75 سانتي متر و طول عمر حدود 20 الي 25 سال است.

همتی ادامه داد: اوريكس نر منتقل شده به دیمه، سه ساله و ماده دو ساله است و مدت زمان زايمان آنها بين 5/8 الي 9 ماه و وزن هر كدام 100 الي 130 كيلوگرم است.

 پس از آنکه انتقال دو آهوی ایرانی به قطر در اسفندماه 1388 جنجال های رسانه ای فراوانی را به دنبال داشت، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کردند که انتقال آهوی های ایرانی، در ازای انتقال دو غزال عربی انجام شده است.

غزال های عربی سرانجام در روز پنج مهرماه 1389 از دوحه به تهران رسیدند و روز پس از آن با حضور وزیر محیط زیست قطر و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در محوطه ای فنس کشی شده در پارک پردیسان تهران رها سازی شدند.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست می گفتند که قصد دارند تا گونه اوریکس عربی را به زیستگاه های جنوب ایران «معرفی» کنند. اما در همان ابتدا، عده ای از کارشناسان حیات وحش با این کار مخالفت داشتند چرا که هیچگاه غزال های عربی و به طور کلی گونه های مختلف اوریکس (اعم از افریقایی و عربی) در فهرست جانوران ایران جایی نداشته اند و مخالفت کارشناسان با این کار، از آن رو بود که «ممکن است گونه اوریکس، به عنوان گونه مهاجم در زیستگاه های ایران حضور یابد و باعث به خطر افتادن نسل دیگر گیاهخواران کشور شود.

در مهرماه 1344، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت (پیش از تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست)، یکبار اقدام به خرید 13 اوریکس افریقایی (Oryx beisa) کرد. تعداد هفت اوریکس در تاریخ 21 تیرماه 1345 در منطقه «خوش ییلاق» شاهرود رها سازی شدند و تا مدتی در این منطقه زندگی کردند اما پس از آن، دیگر هیچ خبری از آنها منتشر نشد و در چند سال پس از آن دیگر اثری از این میهمانان افریقایی وجود نداشت.

اوریکس بیسا، رها شده در خوش ییلاق شاهرود در دهه 1340

برخی از کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست با استناد به همین واقعه از پروژه معرفی اوریکس به زیستگاه های ایران دفاع می کردند.

با اینحال برخی دیگر بر این عقیده هستند که تلاش سازمان حفاظت محیط زیست برای معرفی اوریکس عربی به زیستگاه های ایران مربوط به روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور ایران و قطر است؛ به این ترتیب که اوریکس ها علاوه بر قطر، در ایران نیز تکثیر شوند تا بتوان پروانه های شکار اوریکس را برای ایرانیان و اعراب صادر کرد و از این طریق به سود اقتصادی رسید.